به گزارش روابط عمومی ستاد سرشماری عمومی نفوس و مسکن 95 استان ، قائم مقام مدیر اجرایی ستاد سرشماری عمومی نفوس و مسکن 95 استان روز یکشنبه 28 شهریور 95 در مصاحبه با صدا و سیمای استان خراسان جنوبی در خصوص ضرورت سرشماری در کشور گفت: ايران يكي از كشورهاي در حال توسعه است؛ بنابراين بهنگام بودن آمار و اطلاعات براي ايجاد شناخت وضعيت كشور در زمينه‌هاي مختلف ضروري است.

وی ادامه داد:در كشورهاي در حال توسعه به دليل شتاب زياد تغييرات، اكثر برنامه‌ها كوتاه مدت است و براي بهنگام كردن آمار و اطلاعات موردنياز برنامه‌ريزي‌ها، تلاش مضاعفي بايد انجام پذيرد.

ضامن در خصوص مدارک مورد نیاز پاسخگو افزود: به منظور ثبت دقیق اطلاعات هویتی اعضای خانوار در سرشماری، لازم است کد پستی ، کارت ملی یا مدارکی که نام و نام خانوادگی ، شماره ملّی و تاریخ تولد تمامی اعضای خانوار در آن درج شده است، در دسترس باشد . وی تصریح نمود: افراد برای دریافت کدپستی صحیح خود، می توانند به سایت gavahi.post.ir مراجعه نموده و نسبت به اخذ کد پستی واحد مسکونی خود اقدام نمایند.

معاون آمار و اطلاعات سازمان برنامه و بودجه استان اطلاعات حاصل از سرشماری را نرخ باروری در کشور، ساختار سنی و جنسی جمعیت، وضعیت مسکن و ساخت و ساز و همچنین آمار افراد بیمه شده عنوان نمود و گفت: اطلاعاتی از قبیل خودرو، اینترنت و ... در این سرشماری پرسیده نمی‌شود و سؤالات اصلی در این سرشماری درباره جمعیت، سواد، مهاجرت، محل سکونت و زاد و ولد است. اینها اطلاعات اولیه است که برای هرگونه برنامه‌ریزی به آنها نیاز داریم.

وی به سوال‌هایی از قبیل اینکه افراد بیمه هستند یا خیر و یا اینکه چه نوع بیمه‌ای دارند و مهاجرت در سطح شهر اشاره کرد و گفت: برخی از این اطلاعات می تواند در جهت تکمیل آمار وزارتخانه های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نیز وزارتخانه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور موثر واقع شود.

ضامن در پایان یادآور شد: سرشماری عمومی نفوس و مسکن 95 به منظور افزایش سرعت و دقت و کاهش هزینه های اجرا، با بکارگیری شیوه نوین سرشماری بصورت الکترونیکی و بدون کاغذ در دو مرحله اجرایی خواهد شد. سرشماری اینترنتی از تاریخ سوم لغایت 24 مهرماه سال 95 در مرحله نخست و در مرحله دوم آمارگیران از طریق مراجعه حضوری از تاریخ 25 مهر لغایت 25 آبان ماه اطلاعات مورد نیاز را جمع آوری خواهند کرد.

 

معاون آمار و اطلاعات

 

جواد لطفی

فرم خام شاخص ها و نماگرهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بهار 1399

کتاب شاخص ها و نماگرهای سال 1398

 

کتاب شاخص ها و نماگرهای زمستان 1398

 

سامانه شناسنامه آبادی های استان

 

 

اطلاعات برای مسئولین و سیاستگذاران

  

اطلاعات برای پژوهشگران و دانشجویان

 
 

فرم درخواست همکاری با معاونت آمار